Nöropedia, beden ve zihin sağlığına yönelik bütüncül bir yaklaşım sunar ve hastaların hem fiziksel hem de zihinsel iyilik hallerine katkıda bulunur.
Cmt: 9:30 - 15:00 Pzr: Kapalı
0552 879 97 34
info@noropedia.com

Benzer Yazılar

Manuel Terapi Nedir?

Anasayfa  /  Fizyoterapi   /  Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi

Manuel terapi uzun yıllardır fizik tedavide kullanılmakta olan bir tedavi türüdür. Bu terapi türü uzmanlar tarafından herhangi bir makine yardımı olmaksızın el ile yapılmaktadır. Tıbbi bulgulara dayanarak yapılan bu işlem sayesinde iskelet ve kas sistemindeki rahatsızlıklara çare olunmaktadır. Halk arasında son derece sık görülen kronik bel fıtığı, kalça çıkığı, boyun düzleşmesi gibi sorunlarda manuel terapinin başarılı olduğu görülmektedir. Teknik bilgi ve kabiliyet gerektiren bu işlemin uzmanlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü, manuel terapi uygulayacak uzmanın kas ve iskelet sistemini tanıması ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir.

Manuel Terapi Avantajları

Manuel terapi işlemlerinde çözüme çok hızlı ulaşılmaktadır. Uzmanınızın sizlere uygulayacağı teknikler kısa sürer ve hızlı bir tedavi sağlar. Aynı zamanda tıbbi bilgilere dayanan bu işlemlerde tedaviye ulaşma oranı oldukça yüksektir. Uzun süreli ağrılarınızda bile tek seansta büyük hafifilemeler görmeniz mümkündür. Aynı zamanda herhangi bir alet, ilaç yardımı olmadan yapılmakta olan bu tedavide yan etki yoktur. Manuel terapide en sık kullanılan teknikler arasında eklem mobilizasyonu vardır. Bu teknikte eklemlerin hareket hızının artması hedeflenmektedir. Ger ve say ise bir diğer tekniktir. Bu teknikte terapi alan kişi bir dakika üzerinde ağrının en az olduğu pozisyonda durur ve yavaş yavaş kaslarını gevşetir. Bu tedavide amaç nöromüsküler refleksleri düzeltmektir. Yumuşak doku mobilizasyonu ise bir diğer sık kullanılan tekniktir. Bu işlemde amaç kas gerginliği azalmasıdır. Ritmik germe ve basınç uygulama işlemleri ile bu teknik gerçekleştirilmektedir. Manuel terapide farklı teknikler bulunmaktadır. Sizlerin yaşadığı sorunlar ışığında uzmanınız sizlere en doğru tedavileri sağlayacaktır.

 

Fıtık Tedavisinde Manuel Terapi

Boyun fıtığı insan boynunun çeşitli nedenlerden dolayı hareketini kısıtlanması veya tamamen kaybedilmesine verilen isimdir. Boyun fıtığı manuel terapi ile tedavi edilebilecek bir husus olarak bilinir. İlk olarak boyun bölgesinde hareketin kısıtlayan faktörün büyüklüğü tespit edilir. El olarak yapılan bazı işlemler sayesinde boynun hareket etmesi gereken açılar belirlenir ve rahatsızlığın boyutuna göre tedavi başlar.

Ameliyatsız fıtık tedavisi manuel terapi ile mümkündür. Boyun ve bel fıtıkları ortalama 8 seans sürer ve etkili sonuçlar alınır.

Manuel Terapinin Kullanım Alanları

 • Bel ve Boyun Fıtıkları
 • Fibromiyalji
 • Kronik sırt ve Bel spazmları
 • Menisküs ve Bağ yaralanmalarında
 • Kırık ve Kas Dokusu yırtıklarında
 • İdrar kaçırma ve Kabızlık problemlerinde
 • Çene Eklemi Problemlerinde
 • Travma ve Genel Omurga Eğriliklerinde
 • Vertigo(Baş Dönmesi)

Manuel Terapide Kullanılan Teknikler

Terapinin içinde:

 • Kayropraktik teknikler
 • Yumuşak doku teknikleri
 • Masaj teknikleri
 • Tetik nokta teknikleri
 • Fasya teknikleri
 • Kinezyolojik bantlama teknikleri

Bu uygulamalar sonucunda vücut sinir sistemini, kasları, fıtıkları, menisküs ve ligamanları yenileyerek kendini tedavi eder.

Fonksiyonel tıp: Fonksiyonel tıp uygulamaları genel olarak vücudun kendisini yenilemesini ve bağişıklık sistemini yükselterek hastalıkları tedavi eder ve vücudu hertürlü hastalığa karşı korur.  Manuel terapi teknikleri ile birleştirilirse hastanın şikayetleri kısa sürede geçer ve hasta iyi olur. Fonksiyonel tıpta kas doku , fıtık iyileşmesini hızlandıracak ve ağrıyı tedavi edecek vitamin ve minarel takviyeleri kullanılır.

Bizimle iletişime Geçin

Kas yırtılması, eklem sorunları, boyun fıtığı, topuk dikeni gibi oldukça sık görülen sorunlara çare olan manuel terapi oldukça teknik bir iştir. Bu nedenle alanında bilgi birikimi ve uzmanlık istemektedir. Bu nedenle bu hizmet için kimi seçeceğiniz oldukça önemlidir. Bu noktada bunu farkında olduğumuz için her daim sizlere en doğru hizmeti ulaştırabilmek adına çalışmaktayız. Manuel terapi alanındaki uzun yıllar süren tecrübelerimizden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçin…

Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp
Hemen Ara
Hemen Ara