Nöropedia, beden ve zihin sağlığına yönelik bütüncül bir yaklaşım sunar ve hastaların hem fiziksel hem de zihinsel iyilik hallerine katkıda bulunur.
Cmt: 9:30 - 15:00 Pzr: Kapalı
0552 879 97 34
info@noropedia.com

Benzer Yazılar

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Tedavisi Hakkında…

Anasayfa  /  Fizyoterapi   /  Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Tedavisi Hakkında…

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Tedavisi Hakkında…

Fibromiyalji, günümüzde pek çok yetişkinin yakındığı sağlık sorunlarından birisi konumunda. Yaygın vücut ağrısı olarak bahsedebileceğimiz bu rahatsızlık, yorgunluk, baş ağrısı, kas sertliği ve uykusuzluk gibi durumlara yol açabilmektedir. Peki fibromiyalji nedenleri nelerdir? Bu içeriğimizde fibromiyaljinin sebepleri ve tedavisi üzerine bilgilere yer verdik…

Öncelikle, Fibromiyalji Nedir?

Aslında basitçe kronik bir ağrı sendromudur. Kendine has belirli semptomları ve tedavileri vardır. Bu hastalıklan muzdarip kişiler genellikle baş ağrısı ve kas ağrıları yaşamaktadırlar. Bu ağrıların bir sonucu olarak ise uyku bozuklukları ve halsizlik baş gösterir. Ayrıca, depresyon gelişimi ve kaygı sa fibromiyaljinin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığı yaşayan kadınların oranı, erkeklere göre daha fazladır. Bu rahatsızlığın kesin nedeni henüz ispatlanmamıştır. Yani, birden fazla sebebe bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu faktörlerden bazıları genetik olarak yatkınlığa sahip olma, travmalar ve hormonlardır.

 

Fibromiyaljinin tedavi yöntemleri tek bir tedavi ile sınırlı kalmamaktadır. İlaç tedavisi, diyet, yoga, masaj, psikolojik terapinin yanı sıra en çok olumlu sonuç aldığımız tedavi yöntemi genellikle fizik tedavidir. Özellikle kişinin kendi başına ilaç tedavisine başlamadan önce mutlaka bir fizyoterapiste görünmesi tavsiye edilir. Fizik tedavi bu noktada tedavinin anahtarı olarak nitelendirilebilir. Çünkü, fizik tedavi cerrahi müdahale gerektirmeden, egzersizler ve streç teknikleri ile hastanın ağrılarını hafifletir. Böylece hastanın hareket becerisi zaman içerisinde artış gösterir ve kaslar gevşer. Esneme hareketleri sonucunda, hastanın ağrıları hafifler. Ayrıca, fizyoterapistin önereceği uyku ve diyet programları da bu süreçte büyük destekçiler olacaktır.

Fizyoterapi ile Baş Ağrısı Tedavisi

Bu rahatsızlığın her aşamasında fizyoterapiye başvurmak mümkün. Yine de, çeşitli psikolojik sıkıntılar baş göstermeden önce iyi bir fizyoterapist eşliğinde sağlığınıza kavuşmakta fayda var. Çünkü fizyoterapi, hem ağrılarınıza iyi gelecek gem de semptomları yöneterek günlük aktivitelerinizi daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Bu tedavi planlarının ise kişiye özel olması gerekir. Yani, bir kişinin ağrı sebebi ile sizinki aynı olmayacağı gibi tedavileriniz de bambaşka olacaktır. Bu nedenle güvenilir bir fizyoterapistten randevu alarak sağlığınız için biraz vakit ayırmanız, geleceğiniz için yapacağınız büyük bir yatırım olacaktır.

Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp
Hemen Ara
Hemen Ara